Program na nowy semestr UTW

2 lutego 2018 rozpoczynamy nowy semestr (25) Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. W programie m.in. 14 wykładów, spotkania integracyjne oraz zajęcia fakultatywne.

W nowym semestrze UTW znajdą się wykłady poświęcone kwestiom prawnym, kulturze, podróżom, filozofii i historii. W świat muzyki słuchacze UTW zostaną zabrani kilkukrotnie. O twórczości Wojciecha Młynarskiego opowie Krzysztof Kietczer, o miłości w operze, operetce i musicalu muzykolog i artystka Anna Maria Ostrowska, a twórczość zmarłego w zeszłym roku Zbigniewa Wodeckiego w wykładzie zatytułowanym „Zacznij od Bacha” przypomni znany już grodziskim studentom Igor Pogorzelski.

Po latach przerwy na salę wykładową naszego uniwersytetu wraca prof. Zdzisław Ples z wykładem nt. psychosomatycznych uwarunkowań kondycji intelektualnej.  Tegoroczni studenci będą mogli omówić z psychologiem i prokuratorem w jednej osobie – dr Małgorzatą Szeroczyńską – sprawy związane z ubezwłasnowolnieniem i innych formach zabezpieczeń prawnych w przypadku osób z problemami psychicznymi. Z kolei broke ubezpieczoniowy Grażyna Zielińska przedstawi kwestie odszkodowań wynikających z polis.

Filozoficznie o nadziei studenci porozmawiają z dr Piotrem Lichaczem z Polskiej Akademii Nauk.

Tradycyjnie już w programie wykładów znajdą się opowieści z różnych stron świata. Do Dubaju zabierze słuchaczy Anna Kłosowska, a do Turcji Sulejmana Wielkiego dr Bogdan Dębowski.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim znany jest z uniwersalnych wykładów poświęconych różnym dziedzinom głównie humanistycznym. Program na nowy semestr zawiera zawiera wykłady poświecone kulturze, m.in. o plakacie sztuce opowie dr Ewa Zawadzka-Kowalska, a   o twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej prof. Anna Nasiłowska. Ikonę mody Coco Chanel zaprezentuje Anna Postek, historyk sztuki, a sagę Wedlów przedstawi znany varsavianista Tadeusz Świątek.

Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych oraz występów Chóru Fermata, który obchodził będzie jubileusz 10 lat działalności..

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, zajęcia decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki.

Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również redakcja kwartalnika „Senior i Ty”, która  gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.

Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: utw@europaimy.org. Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie>>>

Patronat nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Starosta Powiatu Grodziskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Program zajęć jest dofinansowany przez Gminę Grodzisk Mazowiecki.