Program na semestr zimowy 2019/2020

3 października 2019 rozpoczął się nowy semestr (28) Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. W programie m.in. 14 wykładów, spotkania integracyjne oraz zajęcia fakultatywne.

POBIERZ PROGRAM NA SEMESTR ZIMOWY 2019/2020

W nowym semestrze UTW znajdą się wykłady poświęcone kwestiom prawnym, kulturze, podróżom, etnografii i historii. O Warszawie, jako przedmiocie badań etnograficznych opowiadać będzie dr Bogna Kietlińska z Uniwersytetu Warszawskiego. Tradycyjnie już gościem naszym będzie burmistrz Grzegorz Benedykciński, który tym razem opowie o swojej podróży do Chin.

W świat minionego Grodziska Mazowieckiego zabierze nas ponownie Andrzej Okurowski, który przybliży nam ludzi, miejsca i wydarzenia sprzed kilku i kilkudziesięciu lat w naszym mieście. Podobnie Łukasz Nowacki zaprezentuje nam skarby ziemi grodziskiej.

W świat muzyki słuchacze UTW zostaną zabrani kilkukrotnie. O twórczości Wojciecha Młynarskiego opowie Krzysztof Kietczer, o miłości w operze, operetce i musicalu muzykolog i artystka Anna Maria Ostrowska, a twórczość zmarłego w zeszłym roku Zbigniewa Wodeckiego w wykładzie zatytułowanym „Zacznij od Bacha” przypomni znany już grodziskim studentom Igor Pogorzelski.

Po latach przerwy na salę wykładową naszego uniwersytetu wracają wykłady dot. religioznawstwa i prezentacji różnych kościołów. Tym razem dwoeimy się czym charakteryzuje się Wspólnota Chrześcijańska POJEDNANIE w Grodzisku Mazowieckim: kościół zachowanego Słowa. A opowie o nim pastor Jan Pazio.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim znany jest z uniwersalnych wykładów poświęconych różnym dziedzinom głównie humanistycznym. Program na nowy semestr zawiera zawiera wykłady poświecone kulturze, m.in. o kinie polskim przełamującym socrealizm i polskiej szkole filmu dokumentalnego i fabularnego opowie Kinga Łomanowska z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. O zapomnianych damach polskiej piosenki mówić będzie Sławomir Drygalski pracujący w Polskim Radiu.

Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych oraz występów Chóru Fermata, m.in. z okazji inauguracji roku akademickiego oraz Święta Niepodległości. Podczas spotkania świątecznego (Boże Narodzenie) wystąpią Anna Maria Ostrowska – mezzosopran oraz Tomasz Ostrowski – baryton.

Bardzo ciekawie zapowiada się wykład Urszuli Kowalczuk – literatki, miłośniczki koni i języka polskiego, nt. konizmów, dr inż. Agnieszki Cieśli nt. Jak mieszkać długo i szczęśliwie pomimo wieku oraz dr Anny Szczygieł-Naziębło nt. geriatrii.

Ważnym wykładem, bo dużo się o tym ostatnio mówi i problem jest poważny, będzie „Polska na krawędzi – zagrożenie środowiskowe związane z rozwojem cywilizacji” przygotowamny przez Roberta Szewczyka. Semestr zakończy spotkanie z dr Bogdanem Dębowskim nt. polskich obiektów na mapie UNESCO.

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, zajęcia decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking. Dla chętnych organizowane będą wycieczki.

Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również redakcja kwartalnika „Senior i Ty”, która  gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.

Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: utw@europaimy.org. Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie>>>

Patronat nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Starosta Powiatu Grodziskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Program zajęć jest dofinansowany przez Gminę Grodzisk Mazowiecki.