Program UTW (26 semestr) 2018/2019

4 października 2018 rozpoczął się nowy semestr (26) Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. W programie m.in. 14 wykładów, spotkania integracyjne oraz zajęcia fakultatywne. Poniżej szczegóły.

UTW_program_26_semestr_2018

Program zajęć w ramach uniwersytetu układają sami seniorzy. To Oni decydują o czym chcą posłuchać i z kim się spotkać. W tym roku wspólnie z samorządem UTW zapraszamy do udziału w wykładach z takich dziedzin nauki jak medycyna, kulturoznawstwo, kryminologia, geografia czy filologia– wymienia Daniel Prędkopowicz. Pierwszym wykładowcą nowego semestru będzie burmistrz Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński, który zaprosi słuchaczy UTW w wirtualną wycieczkę śladami własnych podróży. Z kolei o życiu w Gruzji opowie pochodzący stamtąd tłumacz i autor przewodników Giorgi Maglakelidze. W świat mody i życia jednej z największych projektantek – Coco Chanel zabierze słuchaczy historyk sztuki Anna Postek, a śladami wpływu koloru i dźwięku na nasze życie poprowadzi znana już z ubiegłych lat Ewa Magdziak. Tegoroczni studenci będą mogli omówić z byłym oficerem kontrwywiadu i funkcjonariuszem wielu służb mundurowych w jednej osobie – płk. rez. inż. Andrzej Sąsiadkiem – działalność zorganizowanych grup przestępczych, w tym sposoby naciągania na wnuczka, policjanta i inne. W kwestiach medycznych poruszone zostaną tematy chorób sercowo-naczyniowych oraz tego jak się ich ustrzec (Paulina Markowska). Z kolei o muzye i medycynie w wykładzie zatytułowanym „Historia choroby w historii muzyki różnych epok” opowie Dr Bożena Pietrzak etnomuzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy semestr wypełnią także wykłady związane z polską kulturą. „Krzemieniec Juliusza Słowackiego” to temat, który zaprezentuje Mariusz Olbromski – dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Z kolei o Marianie Hemarze zwanym generałem polskiej satyry kabaretowej opowie uwielbiany nie tylko przez grodziskich słuchaczy UTW – Igor Pogorzelski.

Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych: występów chóru z okazji Dnia Niepodległości oraz opłatkowego spotkania przy dźwiękach kolęd.

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów.  Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, zajęcia plastyczne i decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki. Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również cieszący się dużym uznaniem chór z wieloletnią tradycją, do którego może dołączyć każdy słuchacz. Redakcja kwartalnika „Senior i Ty” również gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.

Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: utw@utw-grodzisk.pl. Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Patronat nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Starosta Powiatu Grodziskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Program zajęć jest dofinansowany przez Gminę Grodzisk Mazowiecki.