10 marca w sali widowiskowej grodziskiego Centrum Kultury miała miejsce niezwykła gala – uroczystość 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. Była to okazja dla wszystkich zaproszonych gości i studentów Uniwersytetu aby podsumować to, co do tej pory zrealizowano, złożyć podziękowania za ogrom włożonej pracy ale przede wszystkim radośnie poświętować. Jak przystało na studentów całość uroczystości rozpoczął utwór „Gaudeamus Igitur” wykonany przez uniwersytecki chór „Fermata” pod batutą Alicji Podlewskiej-Paciorek, a odśpiewany przez wszystkich studentów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2006 r. z inicjatywy i w ramach Stowarzyszenia Europa i My. Był to jeden z pierwszych w powiecie grodziskim Uniwersytetów dla seniorów. Jego celem od początku jest aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych w powiecie grodziskim i gminie Grodzisk Mazowiecki. Przez 10 lat UTW zyskał dużą popularność wśród seniorów, także z okolicznych miejscowości: Milanówka, Jaktorowa, Żabiej Woli, Żyrardowa, a nawet Warszawy. Dziś to już ponad 300 słuchaczy, których przybywa z każdym semestrem. Od początku istnienia udział w zajęciach wzięło już ponad 600 osób.
Szanownych Studentów i Studentki oraz gości przywitał wraz z prowadzącym galę dziennikarzem Pawłem Oksanowiczem, prezes Stowarzyszenia Europa i My – Daniel Prędkopowicz, który przyznał – Powołując Uniwersytet byliśmy pewni, że ono się powiedzie. Zakładaliśmy pewnego rodzaju ryzyko, ale to jak rozwija się Uniwersytet Trzeciego Wieku przeszło nasze najśmielsze wyobrażenia. I tu bardzo gorące podziękowania przede wszystkim za Państwa aktywność, za uczestnictwo, za różnego rodzaju komentarze, które też płyną w naszą stronę, abyśmy to co jest możliwe usprawniali, a to co idzie w dobrym kierunku, rozwijali, aby szło jeszcze lepiej.
Wśród przybyłych na galę gości znaleźli się m.in. Przewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Terlikowski, Sekretarz gminy Grodzisk Mazowiecki Maria Grabowska, Przewodnicząca Milanowskiej Rady Miasta – Małgorzata Trębińska, czy członkowie Rady Programowej UTW: Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki, dyrektorka Szpitala Zachodniego – Krystyna Płukis, prof. Zdzisław Ples, rektor Podkowiańskiej Wyższej Szkoły Medycznej. Obecni byli także przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Błonia, Pruszkowa i Nasielska, przedstawiciele oddziałów terenowych Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Anna Janowska z Milanówka oraz Jadwiga Szwarclos z Grodziska Mazowieckiego. Z gratulacjami przybyli także Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów – Stanisław Górecki, Komendant Powiatowy Policji – Grzegorz Styczyński oraz Za-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Łach.
Reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Bożena Żelazowska przypomniała – Dokładnie 10 marca 2006 r. został odegrany hymn Gaudeamus, który inaugurował działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego wręczyła grodziskiemu Uniwersytetowi medal „Pro Masovia” za realizację działań, które wybitnie przyczyniły się do społecznego rozwoju Mazowsza. Przekazała także listy gratulacyjne osobom zaangażowanym w tworzenie i funkcjonowanie UTW: Krystynie Rymaszewska-Prędkopowicz – pomysłodawczyni i koordynatorce UTW, Alicji Podlewskiej-Paciorek – pomysłodawczyni i dyrygentce Chóru UTW „Fermata” oraz najaktywniejszym przedstawicielką samorządu słuchaczy UTW: Fabianie Rafalskiej, Alicji Zdrojewskiej, Bożennie Zielińskiej oraz Małgorzacie Pawłowskiej. – Co mnie zawsze zachwyca w Państwa Uniwersytecie? – ta ciekawość świata, ciekawość poznawania, to dążenie do celu. Ale też wzajemne Państwa relacje. Wiem, że spotykacie się Państwo z ciekawymi ludźmi, że są wyjazdy do teatru, wykłady, wycieczki krajowe i zagraniczne. To naprawdę wspaniały dorobek. – kontynuowała Bożena Żelazowska. Z kolei koordynatorka programu Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz dodała zwracając się do koleżanek i kolegów słuchaczy – Bez Państwa nie było by Uniwersytetu!
Dotychczasowa działalność Uniwersytetu to blisko 300 wykładów z takich dziedzin jak: medycyna, religioznawstwo, historia sztuki, psychologia, filozofia, czy nauki społeczne. To również zajęcia dodatkowe w postaci m.in. lektoratów z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, warsztatów plastycznych, decoupage, dziennikarskich, gimnastyki korekcyjnej, zajęć na basenie, Nordic Walking, jogi, zumby oraz szkoleń komputerowych. W programie UTW znajdują się wycieczki. W ciągu dziesięciu lat działalności słuchacze grodziskiego UTW odbyli blisko 50 lokalnych i ogólnopolskich podróży, jak i 10 zagranicznych. W 2010 i 2011 delegacja grodziskiego UTW na zaproszenie prof. Danuty Hübner odwiedziła także Brukselę a w 2015 zaprzyjaźnioną z Grodziskiem austriacką gminę Weiz.
Grodziski Uniwersytet to także przede wszystkim znakomici wykładowcy, których łącznie już ponad 220 gościło w grodziskiej „uczelni”, a wśród nich m.in. prof. Norman Davies, Uniwersytet Londyński, prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk, prorektor UW (2005-2008), prof. Danuta Hübner, polska Komisarz w UE, prof. Jerzy Regulski, doradca Prezydenta RP, prof. Irena Szybiak, prorektor Akademii Humanistycznej, ś.p. prof. Krzystof Michałek, amerykanista UW i AH, Ernest Bryll, poeta i tłumacz,, Amb. Akos Engelmayer, były Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce, prof. Ireneusz Krzemiński, UW, prof. Irena Kotowska, SGH, Daniel Passent, dziennikarz i dyplomata, Amb. Krzysztof Śliwiński, b. ambasador RP w Maroku i Republice Południowej Afryki, śp. Wojciech Siemion, aktor i poeta, śp. Bogusław Kaczyński, krytyk muzyczny, ministrowie rządu, ordynatorzy grodziskiego szpitala oraz wielu, wielu innych.
Przedstawiciele UTW biorą aktywny udział w większości ogólnopolskich konferencji skierowanych do środowiska uniwersytetów trzeciego wieku organizowanych m.in. przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ogólnopolską Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku czy Ogólnopolskie Porozumienie UTW. Podczas VII Międzynarodowej Konferencji UTW w Gdańsku grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał dyplom potwierdzający przejście procesu samoakredytacji. To owoc otwartości na współdziałanie, dzięki czemu nasz Uniwersytet podpisał umowy o współpracy i patronacie aż z uczelniami wyższymi:
• Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora,
• Podkowiańską Wyższą Szkołą Medyczną im. Zofii i Jonasza Łyko.
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Starosta Powiatu Grodziskiego – Marek Wieżbicki – Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednym z najlepiej funkcjonujących tu na terenie powiatu grodziskiego organizacji pozarządowych. Serdeczne gratulacje. Gratuluje wszystkim uczestnikom, że zdecydowali się do niego wstąpić i zazdroszczę Państwu wielu wykładów, bo nie na wszystkich miałem okazję być.
Był to wieczór wielu wzruszeń, wspomnień i dużej dawki śmiechu. Grodziska Telewizja GTV Twoja okolica dla słuchaczy UTW przygotowała materiał o tym, jak dzieci postrzegają Uniwersytet Trzeciego Wieku – czy wiedzą co to jest i co się tam robi. Wśród odpowiedzi padały takie określenia jak: „jakiś uniwersytet gdzie się uczą” „trzeciego wieku to określenie czasowe”, „to jest taka szkoła, w której robi się trudniejsze rzeczy niż wcześniej”. A czego dziadkowie mogli by się jeszcze nauczyć: „matmy, chemii”, „chodzenia bez laski”, „mogą się nauczyć grzecznie zachowywać” ale też padały takie określenia od dzieci, że dziadkowie i babcie mogli by się nauczyć odpoczywać.
Materiał wideo – Co dzieci wiedzą o Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć i wyróżnień dla blisko 50 osób, które od 10 lat są słuchaczami „Uniwerku” oraz dla partnerów Uniwersytetu, którzy od lat wspierają jego działalność.
Wśród wyróżnionych przez Zarząd Stowarzyszenia Europa i My oraz samorząd słuchaczy UTW partnerów znaleźli się m.in.
- Starosta Powiatu Grodziskiego – Marek Wieżbicki,
- Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki – Grzegorz Benedykciński,
- Dyrektor Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II – Krystyna Płukis,
- dyrektor Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim – Paweł Twardoch,
- rektor Podkowiańskiej Wyższej Szkoły Medycznej im. Zofii i Jonasza Łyko – prof. Zdzisław Ples,
- oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Grodzisku Mazowieckim – Andrzej Chojnacki,
- Krzysztof Bońkowski, redaktor naczelny gazety „Bogoria”,
- Justyna Kopeć, koordynatorka GTV Twoja okolica,
- Radio Bogoria reprezentowane przez Marka Karczewskiego – Redaktora Naczelnego,
- Edward Błaszczyk, właściciel cukierni,
- Halina Olszewska, dyrektor oddziału banku Pekao S.A.,
- Zbigniew Kuśnierz z Zubrzycy, organizator warsztatów zdrowia
- oraz nieobecni Dorota Olejnik, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Grodzisku Mazowieckim
- oraz Obiektyw.info.
Gorącym zakończeniem gali był koncert zespołu „Tradicuba” pod kierownictwem Reia Caballo” pianisty, kompozytora i aranżera z Kuby oraz jubileuszowy tort, przygotowany przez pracownię cukierniczą Edwarda Błaszczyka.
Z okazji okrągłej rocznicy do rąk wszystkich słuchaczy i gości trafiła publikacja z okazji 10-lecia UTW, za której graficzną stronę dziękujemy Gabrieli Szpot i Małgorzacie Pawłowskiej z firmy LINGBRETT.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Poseł Michał Szczerba, przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej
- Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
- Marek Wieżbicki, Starosta Grodziski
- Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego
Za patronat nad wydarzeniem i wsparcie dziękujemy Telewizji „GTV Twoja okolica”, Radio „Bogoria”, Gazecie „Bogoria”, WPR, WPR24.pl, Obiektyw.info, Obiektywnej Gazecie Internetowej, Grodzisk News oraz Express Wieczorny.
Wydarzenie było współfinansowane przez Gminę Grodzisk Mazowiecki w ramach zdania publicznego oraz Bank Pekao S.A. Organizatorzy Dziękują Centrum Kultury za udostępnienie sali widowiskowej, nagłośnienie i oświetlenie.
Zdjęcia z gali dostępne: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153487652843634.1073741856.163929423633&type=3