Adam Bodnar zainauguruje nowy rok akademicki

„Konstytucja to „Ty” i „Ja”: prawa osób starszych w świetle Konstytucji RP” to tytuł wykładu inaugurującego XXIV semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim.

Specjalnym gościem Stowarzyszenia Europa i My będzie dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego UTW odbędzie się 5 października 2017 roku o godz. 17:00 w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych.

Rozpoczynamy dwunasty rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim, a wraz z nim kolejny zestaw bardzo ciekawych zajęć, wykładów i fakultetów dla seniorów – informuje Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. Wykłady będą odbywać się tradycyjnie raz w tygodniu w godzinach 10-12 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Spotkanie inauguracyjne rozpocznie się tradycyjnym Gaudeamus w wykonaniu chóru uniwersyteckiego UTW „Fermata”. W dalszej części spotkania po wystąpieniach zaproszonych gości, świeżo przyjęci do grona studentów UTW oraz wszyscy obecni będą mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego z zakresu politologii. Dr Adam Bodnar, prawnik i nauczyciel akademicki, doktor nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich opowie o Konstytucji RP oraz z uwagi na wydarzenie, głównie o prawach osób starszych w jej świetle.

Program zajęć w ramach uniwersytetu układają sami seniorzy. To Oni decydują o czym chcą posłuchać i z kim się spotkać. W tym roku wspólnie z samorządem UTW zapraszamy do udziału w wykładach z takich dziedzin nauki jak medycyna, kulturoznawstwo, psychologia, czy też historia sztuki – wymienia Daniel Prędkopowicz. W nowym semestrze UTW znajdą się wykłady poświęcone kwestiom prawnym i kulturze. W świat muzyki orientalnej zabierze słuchaczy muzyk i kompozytor Lucjan Wesołowski, a śladami poszukiwania własnej duszy poprowadzi znana już z ubiegłych lat Ewa Magdziak. Tegoroczni studenci będą mogli omówić z psychologiem i prokuratorem w jednej osobie – dr Małgorzatą Szeroczyńską – sprawy związane z obroną przed oszustwem a także problemy prawne związane z przygotowaniem testamentu. W kwestiach medycznych poruszone zostaną tematy dbania o oczy (Mikołaj Markiewicz), dietetyki w kontekście medycyny chińskiej (Halina Miller) oraz roślin dla zdrowia i urody (Barbara Dyki). O pokonywaniu słabości i lęków opowie psycholog, specjalista ds. interwencji a na dodatek skoczek spadochronowy i ratownik górski – Tomasz Kozłowski. Bardzo interesująco zapowiada się wykład Adriana Kurowskiego, warszawskiego antykwariusza, kolekcjonera i miłośnika sztuki zatytułowany „Od białego złota do przecen na kilogramy.

Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych: występów chóru z okazji Dnia Niepodległości oraz opłatkowego spotkania przy dźwiękach kolęd.

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, zajęcia plastyczne i decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki.

Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również cieszący się dużym uznaniem chór z wieloletnią tradycją, do którego może dołączyć każdy słuchacz. Redakcja kwartalnika „Senior i Ty” również gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.

Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: utw@europaimy.org. Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.