Nowy rok akademicki UTW 2017/2018

5 października 2017 roku odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. Wykład otwierający dwunasty rok działalności wygłosił dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Tradycyjnie już uroczystą inaugurację rozpoczął chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Fermata” pod dyrekcją Alicji Paciorek , który odśpiewał Gaudeamus igitur. Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My rozpoczął spotkanie. Witając licznie przybyłych gości oraz ponad 250 słuchaczy UTW przypomniał słowa Benjamina Franklina, które towarzyszą realizacji programu Uniwersytet Trzeciego Wieku, angażującego seniorów do działania: – Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.

Gratulacje z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego wszystkim słuchaczom złożyli obecni także tego dnia Jerzy Terlikowski, Przewodniczący Rady Powiatu, Artur Tusiński, Burmistrz Podkowy Leśnej, Jolanta Grabowska, Sekretarz Gminy Grodzisk Mazowiecki, a także przedstawiciele UTW z Błonia i Milanówka.

Po wystąpieniach gości miała miejsce immatrykulacja nowych słuchaczy. – Ślubuję uroczyście zdobywać wiedzę i umiejętności. Przyrzekam wierność ideałom humanizmu, dbać o godność słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przestrzegać zasad społeczności studenckiej oraz regulaminu UTW w Grodzisku Mazowieckim. Po tych słowach, wypowiedzianych przez blisko 20 nowych słuchaczy, dr Adam Bodnar wręczył indeksy.

W wykładzie otwierającym nowy rok akademicki, Adam Bodnar, prawnik i nauczyciel akademicki, doktor nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a obecnie Rzecznik Praw Obywatelskichj, poruszył temat konstytucji i praw seniorów, które z niej wypływają. – Gdy w Polsce dyskutuje się o prawach seniorów to często dyskutuje się o osobach aktywnych – takich jak Państwo. Zapomina się zaś o osobach niesamodzielnych, niewychodzących z domów, zamkniętych w szpitalach psychiatrycznych. Nie możemy się koncentrować tylko na osobach aktywnych, ponieważ dla osób niesamodzielnych te gwarancje konstytucyjne nabierają szczególnego znaczenia – zauważył dr Adam Bodnar.

Treść wystapienia znajduje się na stronie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-w-grodzisku-mazowieckim-konstytucja-ty-i-ja-prawa-osob-starszych-w-swietle-konstytucji-rp

Uroczystą inaugurację zakończył mini recital młodej Edith Piaf z Milanówka, czyli Zuzanny Wojtczak oraz występ chóru UTW Fermata.

Co w programie nowego semestru grodziskiego UTW?

– Program zajęć w ramach uniwersytetu układają sami seniorzy. To Oni decydują o czym chcą posłuchać i z kim się spotkać. W tym roku wspólnie z samorządem UTW zapraszamy do udziału w wykładach z takich dziedzin nauki jak medycyna, kulturoznawstwo, psychologia, czy też historia sztuki – wymienia Daniel Prędkopowicz. W nowym semestrze UTW znajdą się wykłady poświęcone kwestiom prawnym i kulturze. W świat muzyki orientalnej zabierze słuchaczy muzyk i kompozytor Lucjan Wesołowski, a śladami poszukiwania własnej duszy poprowadzi znana już z ubiegłych lat Ewa Magdziak. Tegoroczni studenci będą mogli omówić z psychologiem i prokuratorem w jednej osobie – dr Małgorzatą Szeroczyńską – sprawy związane z obroną przed oszustwem a także problemy prawne związane z przygotowaniem testamentu. W kwestiach medycznych poruszone zostaną tematy dbania o oczy (Mikołaj Markiewicz), dietetyki w kontekście medycyny chińskiej (Halina Miller) oraz roślin dla zdrowia i urody (Barbara Dyki). O pokonywaniu słabości i lęków opowie psycholog, specjalista ds. interwencji a na dodatek skoczek spadochronowy i ratownik górski – Tomasz Kozłowski. Bardzo interesująco zapowiada się wykład Adriana Kurowskiego, warszawskiego antykwariusza, kolekcjonera i miłośnika sztuki zatytułowany „Od białego złota do przecen na kilogramy.

Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych: występów chóru z okazji Dnia Niepodległości oraz opłatkowego spotkania przy dźwiękach kolęd.

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, zajęcia plastyczne i decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki.

Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również cieszący się dużym uznaniem chór z wieloletnią tradycją, do którego może dołączyć każdy słuchacz. Redakcja kwartalnika „Senior i Ty” również gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.

Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: utw@europaimy.org. Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie

Patronat nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Starosta Powiatu Grodziskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Program zajęć jest dofinansowany przez Gminę Grodzisk Mazowiecki.

Fot. Piotr Kopeć/ GTV Twoja okolica